Nagovor predsednika AD UNI3 Velenje
Če si ob upokojitvi zaželimo, da bi svojemu življenju dali novo vsebino, da bi delali kaj novega, in če menimo, da se moramo v ta namen še česa naučiti, se moramo zavedati, da samo želeti in vedeti ni dovolj, kakor tudi to ne, da imamo bogate izkušnje. Izkušnje in znanje imajo namreč družbeno veljavo le takrat, ko lahko z njimi nekaj počnemo, jih delimo z drugimi.
Andragoško društvo Univerze za tretje življenjsko obdobje Velenje daje svojim slušateljem možnost, da prosti čas preživljajo aktivno in smiselno. S pomočjo rednega učenja spreminjajo sebe, gradijo odnose z drugimi, širijo socialno mrežo, se vključujejo v družbo in si s tem zagotavljajo kakovostno starost.
Kot univerza ohranjamo sodelovanje v mreži slovenskih univerz za tretje življenjsko obdobje v Sloveniji in z nevladnimi organizacijami v okolju z namenom povezovanja, sodelovanja in izmenjave dobre prakse. V okviru vseživljenjskega učenja se medgeneracijsko povezujemo in sodelujemo z vrtci, šolami in domovi za starejše na ta način, da utrjujemo in negujemo medsebojno solidarnost, samopomoč in druženje.
Naše delovanje pa si težko predstavljamo brez podpore Mestne občine Velenje, donatorjev in vodstev izobraževalnih ustanov ter društev, ki Univerzi za tretje življenjsko obdobje solidarno in brezpogojno omogočate dolgoletno uspešno delo.
Rajmund Valcl,
predsednik
Organi društva
Člani upravnega odbora
- Rajmund VALCL – predsednik društva
- Lilijana RAKUN – podpredsednica društva
- Biserka BAJEC LESKOVAR – članica
- Nada HRIBAR – članica
- Nevenka HVALEC – članica
- Marija SKRT – članica
- Manja ŠMARČAN – članica
- Bojan URŠNIK – član
- Zalika NAVERŠNIK – članica
- Mateja KOZLEVČAR BALAŽIČ – poslovna sekretarka
Člani nadzornega odbora
- Zdenka BERLOT – predsednica
- Ivana GRUDNIK – članica
- Majda JERAM – članica
Člani častnega razsodišča
- Magda ŽIST – predsednica
- Anica Krajnik PISTOTNIK – članica
- Marija KUZMAN – članica
Častni člani Andragoškega društva UNI3 Velenje
- Anica PODLESNIK
- Anica Krajnik PISTOTNIK
- Ivo LIKAR
- Ana Marija CENTRIH
- Vida ŠME
- Marija SKORNIŠEK
- Martin PUSTATIČNIK
- Marija KUZMAN
- Magda ŽIST
- Ciril ZDOVC
- Erika VERŠEC
- Tilka KOMPARE
- Ana Marija POKORNY
- Jožica GROBELNIK
- Marija LESJAK
- Jelka FUŽIR
- Zdenka URŠNIK
- Biserka Leskovar BAJEC
Dosedanji predsedniki/ice AD UNI3 Velenje
| Ime | Priimek | Čas začetka | Čas prenehanja |
1. | Nena | Žohar MIJOČ | 1. 10. 1986 | 12. 9. 1994 |
2. | Slavka | MIJOČ | 12. 9. 1994 | 4. 9. 1995 |
3. | Valburga | ŽOHAR | 4. 9. 1995 | 18. 10. 1996 |
4. | Erika | VERŠEC | 18. 10. 1996 | 24. 11. 2006 |
5. | Marija | VERTAČNIK | 24. 11. 2006 | 22. 2. 2018 |
6. | Zdenka | URŠNIK | 22. 2. 2018 | 15. 2. 2022 |
7. | Rajmund | VALCL | 15. 2. 2022 |
|
Zgodovina društva
Vseživljenjsko učenje je vse učenje v celotnem posameznikovem življenju, katerega cilj je izboljšanje ravni znanja, spretnosti, veščin zaradi osebnih, družbenih in/ali poklicnih razlogov.
Izobraževanje starejših odraslih in vse značilnosti formalnega izobraževanja odraslih in se osredotoča predvsem na sodelovalne metode učenja in na doseganje širših učinkov učenja. Namenjene ni golemu prenašanju znanja, marveč soustvarjanju novega znanja, predvsem pa boljšanju življenja starejših, življenju njihove izobraževalne skupine, njihovih družin, lokalne skupnosti in drugih skupnosti, ki jim pripadajo. Namenjena pa ni samo učenju, temveč tudi druženju starejših. Ustanovitev univerze za tretje življenjsko obdobje je bila prava odločitev in se je uveljavila po vsej Sloveniji.
V dobro starejših v pokoju univerza za tretje življenjsko obdobje (UTŽO) deluje ob upoštevanju svojega poslanstva: boljšanje življenja starejših in skupnosti na temelju izobraževanja, kulture in druženja.
Zamisel o UTŽO se je porodila andragoginji Dušani Findeisen. Uvedla je francoščino za starejše, razvila program za njihovo učenje in empirično raziskovala izobraževanje starejših.
Andragoginja dr. Ana Krajnc je dala pobudo za ustanovitev prve univerze za tretje življenjsko obdobje v takratni Jugoslaviji znotraj Andragoškega društva Slovenije. Pripravila je izobraževalne program za mentorje in voditelje.
Dr. Ana Krajnc in Dušana Findeisen sta soustanoviteljici prve UTŽO . Prvi sta izobraževali prihodnje mentorje in voditelje in širili zamisel v javnih občilih. Uradna ustanovitelja sta bila Andragoško društvo Slovenije in Filozofska fakulteta v Ljubljani.
Današnja organizacijska struktura je posledica razvoja in rasti skozi več kot trideset let ter družbenih sprememb v tem obdobju. Stalno raziskovanje uvedene prakse je privedlo do razvoja lastne teorije in modela Slovenske UTŽO. Zamisel o ustanavljanju mreže UTŽO je padla na plodna tla v številnih krajih Slovenije. V študijskem letu 2015/2016 deluje v Sloveniji 52 UTŽO.
Pred 30. leti, 1. 10. 1986, pa je bila kot druga v Sloveniji ustanovljena Univerza za tretjo življenjsko obdobje Velenje, ki je delovala v okviru Podružnice Andragoškega društva Slovenije. Za ustanovitev Univerze oziroma organiziranega izobraževanja upokojencev v Velenju je bila spodbuda seminar za mentorje v Ljubljani in skupne vožnje udeležencev mag. Nene Žohar Mijoč, Mirjam Šibanc in Slavke Mijoč. Na seminar za mentorje izobraževanja v tretjem življenjskem obdobju so predavateljice dr. Ana Krajnc, Dušana Findeisen in druge povabile različne udeležence iz cele Slovenije. Iz Velenja so se ga udeležile: Nena Žohar Mijoč, Zdenka Kristan Hudales, Nevenka Meh (iz Gorenja) in Slavka Mijoč (iz CZSD) ter Mirjam Šibanc (iz Ljudske univerze Velenje). Na več vožnjah iz Velenje v Ljubljano in nazaj je Nena Mijoč predlagala, da bi že v jeseni pričeli s prvimi študijskimi krožki za starejše. Tako je bil v Velenju že 3.9. 1986 sklican sestanek iniciativnega odbora, 18. 9. 1986 objava v lokalnem časopisu Naš čas o pričetku krožkov, 24.9.1986 oddaja v živo na Radiu Velenje, kjer so sodelovali odbor in mentorji in 30. 9. 1986 sestanek odbora in mentorjev ter postavljeni načrti za konkretno delo.
Nena Mijoč je kot magistrica pedagoških ved in predsednica Andragoškega društva Slovenije, podružnice za celjsko in koroško regijo s sedežem v Velenju, septembra 1986 razpisala 5 krožkov. Tako so prvi teden v oktobru 1986 pričeli delovati: plesni krožek, ki ga je vodila Verena Šulek, gospodinjski krožek je vodila Angelca Vutkovič, pletenje je vodila Slavka Mijoč, zgodovinsko-etnološki krožek je vodil Jože Hudales, v pogovornem angleškem krožku pa je mentorstvo prevzela Martina de Costa.
Vse udeleženke so v letu 1986 opravile izpit za mentorja izobraževanja v tretjem življenjskem obdobju. Leta 1987 je Nena Mijoč od Andragoškega društva Slovenije poleg dr. Ane Krajnc, dr. Marine Kremžar in Dušane Findeisen dobila priznanje za razvoj andragoške teorije in prakse za delo pri ustanavljanju SUTŽO. Leto dni kasneje je ista ekipa dobila še priznanje Zveze andragoških društev Jugoslavije.
Po nekaj mesecih delovanja UTŽO Velenje so člani andragoškega društva že late 1986 poimenovali organizirane študijske krožke, se je zanimanje za učenje v krožkih tako razširilo , da so začeli sami udeleženci in mentorji predlagati nove vsebine in dejavnosti. Ob strani so jim stali tako celotna občinska struktura, izobraževalne in kulturne ustanove kot tudi mediji in podjetja. Eni so nudili svojo podporo z brezplačnimi prostori, drugi z brezplačnim oglaševanjem, tretji pa s pokroviteljstvi in moralno podporo mentorjem. V istem študijskem letu 1986/87 sta pričela delovati še krožka pogovorna nemščina I z Darjo Joger in pogovorna nemščina II z Manco Potočnik, oba sta pričela delovati v januarju 1987.
Da so prvi krožki pričeli delovati nemoteno, so prostor nudile ustanove: Kulturni center Ivan Napotnik Velenje – Knjižnica za zgodovinsko-etnološki krožek Andragoški zavod Ljudska univerza Velenje, za nemščino, pogovorno angleščino in gospodinjski krožek Dom za varstvo odraslih Velenje, za krožek pletenja, Plesni klub Velenje je nudil najete prostore Hotel Paka za vsa plesna in druga srečanja. Še ena nemščina se je izvajala na Šolskem centru Velenje. Študijski krožki so bili namenjeni starejšim občanom v Šaleški dolini, pa tudi v celjski in koroški regiji.
Naslednje leto so ustanovili še plavalni krožek pod mentorstvom gospoda Marjana Pistotnika in likovni krožek pod mentorstvom gospoda Antona Skoka, ki sta se izvajala prvi na Bazenu Velenje in likovno na OŠ Miha Pintar Toledo Velenje.
V naslednjih letih so krožke mentorstva prevzeli še: Marija Kuzman – ročna dela, Milan Štumberger – plesni krožek, Marija Klemenšek – nemščina, Tanja Meža – plesni krožek, Milena Hudej in Bernarda Dobnik krožek – Za boljše medsebojne odnose, Peter Rebernik in Franc Rogan – računalništvo, Janko Mijoč je vodil krožek bridge, Nena Mijoč pa je priskočila na pomoč pri angleškem krožku. Leta 1987 je krožek obiskovalo že 94 udeležencev. Prostovoljno delo predsednice Nene Mijoč, ki je leta 1990 vpisala doktorski študij na temo Izkustveno učenje odraslih (in se kasneje zaposlila na Filozofski Fakulteti v Ljubljani) in soorganizatork Slavke Mijoč (zaposlene na Centru za Socialno delo v Velenju) in Mirjam Šibanc (zaposlene na Ljudski univerzi Velenje), je iz leta v leto naraščalo.
Veliko dela je slonelo na prostovoljnem delu prizadevnih animatorjev. Po petih letih delovanja Univerze za III. življenjsko obdobje Velenje je študijske krožke obiskovalo že preko 150 udeležencev. V naslednjih 23 letih je število udeležencev naraslo na več kot 600. V letu 2015/2016 je udeležencev okrog 700.
Nena Mijoč je vila od 1. 10. 1986 do 12. 9. 1994 predsednica Andragoškega društva Slovenije, podružnice za celjsko in koroško regijo s sedežem v Velenju. Vse do ukinitve podružnice 6. 5. 1997 jo je nato vodila Slavka Mijoč. Sočasno se je znotraj podružnice, ker se je delovanje širilo, ustanovil odbor Univerze za III. življenjsko obdobje, katerega predsednica je od 4. 9. 1995 do 18. 10. 1996 bila Valči Žohar. Nasledila jo je Erika Veršec. Ko so se ukinile podružnice društev, je bilo potrebno poiskati novo organizacijsko obliko delovanja UNI3 v Velenju. Tako se je 6. 5. 1997 na novo ustanovilo Andragoško društvo Univerza za III. življenjsko obdobje Velenje. Predsednica je postala Erika Veršec. Konec leta 2006 jo je nasledila Marija Vrtačnik. Na zboru članov 17. 3. 2015 je bila Marija Vrtačnik ponovno za dobo štirih let izvoljena za predsednico AD UNI3 Velenje. Univerza za III. življenjsko obdobje Velenje je plod dela in sodelovanja mnogih predsednic, mentorjev in mentoric, animatork in animatorjev ter članov. S svojim delom so k uspehom prispevali tudi mnogi drugi, ki so podpirali univerzo z donacijami, brezplačnimi prostori in promocijo.
V 30 letih, od leta 1986 do 2016, je pet dosedanjih predsednic: Nena Mijoč, Slavka Mijoč, Valči Žohar, Erika Veršec in Marija Vrtačnik oblikovalo sedanjo Univerzo za III. življenjsko obdobje Velenje. UNI3 Velenje je v mandatu od 24. 11. 2006 vodila predsednica Marija Vrtačnik, ki je imela v šolskem letu 2015/2016 tričlansko upravo in štirinajst članski upravni odbor. Strokovni odbor sestavljajo predsedniki vsakega krožka – prostovoljci, animatorji, ki tvorijo informacijsko povezavo med krožki in vodstvom in 74 organizatorjev, mentorjev krožkov, ki so skupaj s članstvom organizirali in sodelovali na 60 raznovrstnih prireditvah članov v letu 2016 v Savinjski-Šaleški regiji in širše.
Kot lahko vidimo, so številna podjetja podpirala delovanje krožkov za starejše. Skoraj vse pomembne ustanove so nudile brezplačne prostore. V vseh 30 letih je sodelovanje z Mestno občino Velenje, Občino Šoštanj, Občino Mozirje, Občino Šmartno ob Paki vseskozi izredno dobro. Podjetja razumejo, da smo najprej zaposleni, nato upokojeni in da tudi oni pridejo v naše vrste. Podpirajo nas. Nekateri za naše delovanje celo prispevajo. Vsekakor sodelujemo. Ne sme nas ovirati kakršenkoli izgovor. Vsi smo na isti poti. Vseživljenjsko učenje!
Stara modrost pravi: »Le tisti, ki ima želje, lahko upa, da se mu bodo uresničile!« In Univerza za III. življenjsko obdobje Velenje je kraj, kjer to lahko!
Podatke o zgodovini sta prispevali dr. Nena Žohar Mijoč in Slavka Mijoč ter arhiv Univerze za III. življenjsko obdobje Velenje, literarno jo je pomagal oblikovati Martin Pustatičnik.
Vir: 30 let Univerze za III. življenjsko obdobje Velenje, 2017
Dokumenti in obrazci
Donacije
Vsak izmed nas, lahko 1 % svoje dohodnine nameni v dobrodelne namene. To dohodnino bi sicer pustili na državnem proračunu, zato je donacija brezplačna. Izbirate lahko med številnimi nevladnimi organizacijami, ki se trudimo izboljšati kakovost bivanja v naši državi. Veseli bomo, če boste vaš del dohodnine namenili nam, Univerzi za tretje življenjsko obdobje Velenje.
To storite tako, da si prenesete ter natisnete obrazec, ki ga najdete na spletni strani FURSa, ga izpolnite ter podpišete in po navadni pošti pošljete na Davčni urad Velenje (Naslov: Davčni urad Velenje, p.p. 204, 3320 Velenje) ali pa preko eDavkov.
Naziv našega društva: Andragoško društvo – Univerza za III. življenjsko obdobje Velenje
Davčna številka: 68132557
Iskreno vam bomo hvaležni za vsako donacijo!
DODANA LETNA POROČILA
2022 in 2023
Predsednik NVO Andragoškega društva Univerze za III. življenjsko obdobje Velenje deluje v popolnosti prostovoljno, saj je vodstvena ter odgovorna funkcija predsednika organizacije na prostovoljni ravni.
Poročilo o opravljenem PROSTOVOLJNEM DELU v letu 2022 predsednika AD UNI3 Velenje;
Poročilo o opravljenem PROSTOVOLJNEM DELU v letu 2023 predsednika AD UNI3 Velenje.