V sredo, 25. avgusta, so se člani in mentorica krožka Pesništvo in recitiranje podali na svojo prvo ekskurzijo v novem študijskem letu 2021/22 – na Gorenjsko, v Prešernov Kranj.

O nepozabnih vtisih – čudoviti ekskurziji – naj spregovorijo fotografije!   

 

France Prešeren se je v Kranj preselil oktobra 1846. V prvem nadstropju hiše, ki je bila last trgovca in pivovarja Franca Mayerja, je najel stanovanje in pisarno. S sabo je pripeljal gospodinjo – sestro Katro – in Smoletovaga sina Andreja Rudolfa, ki je opravljal delo pisarja.

Tu je pesnik 8. februarja 1849 umrl. Dva dni kasneje so ga pokopali na mestnem pokopališču. Od leta 1952 je tam urejen Prešernov gaj. Blizu njegovega groba je pokopana tudi njegova hčerka Ernestina, ki je umrla na očetov rojstni dan – 3. decembra 1917.

  1. februarja 1964 je bil v prostorih prvega nadstropja odprt Prešernov spominski muzej; stalno razstavo pa so v lanskem letu še tretjič prenovili..

                                                                                       

Tekst in fotografije: Nevenka Hvalec, mentorica

Objavila 27.septembra 2021: Zdenka Uršnik